מאמרים

 
 
 
 
 
 
 
 

כיצד לבחור אופטומטריסט?

 
כדי לשמור על עיניך וראייתך, כדאי שתפקיד את הטיפול בהם אצל אופטומטריסט מקצועי.
להלן כמה טיפים שיסייעו לך בבחירה של איש המקצוע הנכון:
 • האופטומטריסט חייב להיות מוסמך ובעל רישיון עיסוק באופטומטריה מטעם משרד הבריאות. הרישיון לעיסוק באופטומטריה חייב להיות מוצג במקום בולט בבית העסק.
 • כמובן שכדאי לבקש המלצות ממטופלים מרוצים, אך בכל מקרה - לא להתפתות ו"להפקיר" את הראייה לטיפולם של בעלי עסקים לאופטיקה שיש ביניהם "מתחזים לאופטומטריסטים" ללא ההכשרה הנחוצה.
 • להתאמת משקפיים מולטיפוקל נוחים נדרשת מקצועיות אופטומטרית וניסיון רב. להצלחת ההתאמה יש להביא בחשבון את איזון שרירי העין והמרשם, תוך בחירת מבנה העדשה הרצוי בין כל היצרנים וסוגי העדשות הרבים.
 • רמת ההסתגלות מושפעת מאוד מדיוק המרשם והתקנה מקצועית ומיומנת, לכן יש לוודא היכן מתבצעת התקנת המשקפיים.
 
 
 
קוצר ראיה – Myopia
מיופיה, ידועה גם כקוצר ראייה, כאשר הליקוי במרבית המקרים מולד ולעיתים קרובות מתגלה בגיל הילדות. המיופיה מוגדרת יותר כליקוי אופטי של מערכת הראייה מאשר מחלה. הראייה המטושטשת למרחק נובעת כתוצאה מאי קבלת דמות על הרשתית אלא לפניה. קצר הראייה רואה בד"כ מצוין לקרוב. ישנן שלוש סיבות עיקריות להיווצרות עין מיופית: הראשונה, עין גדולה/ארוכה מהרגיל מה שבדר"כ מוביל למיופיה גבוהה, הסיבה השנייה מיוחסת לקמירות קרנית גבוהה, והשלישית, נובעת ממקדם שבירה גבוה של העדשה התוך עינית. המיופיה לעיתים קרובות מתקדמת בגיל הנעורים, כאשר הגוף גדל במהירות. אנשים הסובלים ממיופיה גבוהה, נמצאים בסיכון גבוה יותר לסבול מהיפרדות הרשתית וצריכים להקפיד על מעקב תקופתי אצל רופא עיניים.

רוחק ראייה -
Hyperopia
היפרופיה: מצב בו קרניים מקבילות המגיעות מאין סוף מתמקדות מאחורי הרשתית, כאשר כוחות ההסתגלות אינם מופעלים. התוצאה: ראייה מטושטשת בכל מרחק, ובעיקר מקרוב, בתנאי שלא מופעלת אקומודציה במערכת ההסתגלות, אשר בכוחה ניתן למקד עצמים במרחקים שונים. ילדים יכולים בד"כ להפעיל הרבה אקומודציה ולראות סביר על אף ההיפרופיה, אך אי גילוי הליקוי עלול להוביל לעייפות, חוסר רצון לקרוא/ללמוד ולפעמים אף לפזילה.

 
 
 

מה זה אסטיגמטיזם? (צילינדר)

 
זהו מצב שנובע בד"כ, מכך שהמשטח הקדמי של העין (הקרנית) לא עגול (כדורי) ישנם סוגים שונים של אסטיגמטיזם, שיכולים להשתייך לחלקים היותר פנימיים של העין. האסטיגמטיזם מאוד שכיח באוכלוסייה. כמעט כל אחד סובל מרמה מסוימת של אסטיגמטיזם מלידה. בחלק מן המקרים הוא נשאר לכל החיים. החלק התורשתי הוא בעל תפקיד משמעותי בהתפתחות האסטיגמטיזם, ברוב המקרים אנשים שסובלים מאסטיגמטיזם גבוה, רכשו זאת מהוריהם.

סימפטומים
 • עיוות או טשטוש לאובייקט בכל מרחק.
 • כאבי ראש והרגשת עייפות.
 • הרגשת אי נוחות כללית.

טיפול

אם רמת האסטיגמטיזם נמוכה ואין בעיות כמו קוצר או רוחק ראייה, לא קיים צורך ממשי בתיקון, אלא במקרים נדירים. אולם אם רמת אסטיגמטיזם גבוהה מספיק כדי לגרום לכאבי ראש ולעיוות תמונה, אין מנוס מתיקון ע"י עדשות עם צילינדר (Toric).
 
 
 

עין עצלה

 
ע"פ נתונים סטטיסטיים, כ- 3% מהאוכלוסייה סובלים מעין עצלה הידועה בכינויה המקצועי אמבליופיה, ונגרמת מסיבות שונות. ברוב המקרים ליקוי זה מתחיל בגיל הילדות, והסיבה השכיחה היא חדות ראייה שונה בשתי העיניים, החל בליקוי מזערי ועד למצב פזילה כאשר הפוקוס על האובייקט נעשה ע"י העין החזקה. במשך הזמן אם לא נעשה תיקון מתאים הופכת העין החלשה יותר לעין עצלה ובכך מאבדת מתפקודה. לא כל ליקוי שונה בין שתי העיניים הינו מצב של אמבליופיה, אלה רק המצבים שבהם לא ניתן להביא את העין החלשה בעזרת תיקון לחדות ראייה טובה מ- 6/

מהו הטיפול המומלץ?
חשוב לאבחן מצב אמבליופי בשלב המוקדם ביותר (גיל הילדות) ובכך לאפשר הזדמנות טובה יותר לתיקון העין עד להסדרת הליקוי. במידה ולא עושים זאת, עלולה העין האמבליופית לאבד מתפקודה ולא תהיה ראייה דו-עיינית. ישנם שני טיפולים עיקריים לתיקון ליקוי זה:
 • בעזרת רטייה או עדשה אטומה, מכסים את העין התקינה לתקופה שבין שבועות עד שנה למספר שעות ביום, ובכך מאלצים את העין העצלה להתאמץ ולהתמקד.
 • שימוש בטיפול תרופתי (טיפות עיניים או משחה) - מטפטפים על העין הטובה מספר טיפות ביום, כדי לגרום בה לטשטוש ובכך לגרום לעין העצלה להתאמץ ולהשתפר.
 
 
 

המדריך לבחירת עדשות למשקפיים

 
בבואכם לרכוש משקפיים, אתם נתקלים בהיצע גדול של סוגי עדשות. במדריך זה אנסה לשפוך אור על סוגי העדשות הנפוצים, להסביר על היתרונות והחסרונות של הסוגים השונים ולתת גם מושג משוער לגבי ההוצאה הצפויה על עדשות המשקפיים, כך שבפעם הבאה שאתם מגיעים לרכוש משקפיים תפתיעו את האופטומטריסט שלכם עם ידע שיאפשר לכם לקבל בדיוק את מה שאתם צריכים!

עדשות למשקפיים - לצפות או לא לצפות?

אחת השאלות שישאל אתכם האופטומטריסט לפני הכנת המשקפיים היא האם אתם מעוניינים בעדשות עם ציפוי או ללא ציפוי. אז מה ההבדלים ומה עדיף?

עדשות פלסטיק רגילות ללא ציפויים

עדשות אלו מתאימות למשקפיים רזרביים או לשימוש מועט. יתרון בולט: מחיר יחסית נמוך (כ- 150 ₪ לזוג). חסרונות: עבות במספרים מעל 3.00+- ומבריקות.

עדשות עם ציפויים

מתאימות לשימוש ממושך: נהיגה, מחשב, עבודה או לכל היום. עדיף לרכוש עדשות עם ציפוי משולב: אנטי רפלקס, נגד שריטות ונגד קרינת UV. האנטי רפלקס משפר את מעבר קרני האור ואת הראייה בלילה, מונע סנוור והעדשות נראות שקופות יותר. מחיר לזוג עדשות מצופות בעובי רגיל: כ-300 ₪.

טיפים לגבי עובי העדשות

עובי העדשה נקבע ע"י גובה המרשם, סוג העדשה, מבנה המסגרת והמרחק בין האישונים. בחירה נכונה של סוג ומבנה המסגרת למשקפיים עשויה להסתיר את עובי העדשות ובכך לחסוך כסף. להלן הנחיות שונות לגבי בחירת מידת הדקות של העדשה:
למספרים מעל 3.00+- כדאי לרכוש עדשות דקות יותר, הכוללות את הציפוי המשולב.

עדשות באינדקס 1.56 דקות בכ- 25% ומחיר זוג עדשות כ- 400 ₪.
עדשות באינדקס 1.6 דקות יותר כ- 35% מעדשות רגילות ומתאימות למסגרות ברגים (רימלס) בשל היותן גמישות יותר ובלתי שבירות בנוסף להיותן דקות. מחיר זוג עדשות כ- 600 ₪.
עדשות באינדקס 1.67 דקות עוד יותר כ- 50% מעדשות רגילות ומומלצות למספרים גבוהים יותר או למסגרות עדינות שאינן מסתירות את עובי העדשות. מחיר זוג כ- 1000 ₪.
עדשות באינדקס 1.74 הדקות ביותר שקימות כרגע, מיועדות לבעלי מספרים גבוהים במיוחד או לבעלי רגישות אסתטית גבוהה במיוחד לעובי. מחיר לזוג עדשות כ- 1900 ₪.
למשקפי קריאה במספר גבוה או לרוחק ראייה בעלי מספר גבוה (עדשות + ) יש בנמצא עדשות בעלות מבנה אספרי, שמקטין משמעותית את עובי העדשה. מחיר לזוג עדשות מצופות כ- 700 ₪.

עדשות רב מוקדיות

עדשות ביפוקליות: עדשות שמאפשרות ראייה למרחק ולקרוב. בעדשות קיים חלון בחלקן התחתון המאפשר קריאה. עדשות מסוג זה הן די מיושנות ואינן מאפשרות ראייה טובה במרחקי ביניים (מחשב, שולחן). מחיר לזוג עדשות כולל ציפויים כ- 1100 ש"ח.

עדשות פרוגרסיביות:
נקראות גם מולטיפוקליות. מיועדות לראייה נוחה לכל המרחקים ממרחק דרך מרחקי ביניים ועד לקריאה. עדשות אלו נחוצות למרכיב משקפיים מעל גיל 40, שזקוק למספרים שונים למרחקים שונים. מחיר זוג עדשות החל מ-900 ש"ח לעדשות בעלות תכנון מיושן – טוב למרכיבים ותיקים, שהסתגלו כבר לעדשותיהם או לבעלי תקציב מוגבל. העלויות מגיעות עד ל כ-5000 ₪ לזוג עדשות בעלות תכנון מתקדם, שמשפר את שדה הראייה למרחק ולקריאה ומקל מאוד על ההסתגלות למשקפיים.

משקפיים משרדיים:
מעין מולטיפוקל אך החלק העליון מיועד למרחק של חדר והתחתון לקריאה. יתרון – נוחות לשימוש בחדר, משרד, עבודה מול מחשב וכו', אך יש להחליפן לזוג רגיל או מולטיפוקל כאשר יוצאים מהמשרד ורוצים לנהוג או לראות היטב למרחק.

עדשות מיוחדות לשמש

עדשות פוטוכרומטיות: העדשות מתכהות בחשיפה לקרינת UV (קרינת השמש) ומתבהרות במקום חשוך. העדשות קימות בעובי רגיל ודק, בעדשות חד מוקדיות וגם ברב מוקדיות. יתרון: חוסכות משקפי שמש אופטיים נוספים לאנשים שמרבים ללכת ברגל. חיסרון: אינן מתכהות בתוך המכונית (קרינת ה-V.U לא חודרת לרכב) וכן לאחר פרק זמן של שימוש אינן חוזרות לצבע שקוף לגמרי בלילה אלא נשארות מעט כהות.

עדשות מקטבות: עדשות שמש עם או בלי מרשם בעלות מנגנון שחוסם את קרני השמש האופקיות וע"י כך מבטלות כמעט לחלוטין סנוור. עדשות אלו מומלצות לנהיגה ולאנשים ששוהים במקומות בוהקים (ים, חולות, שלג וכו')
 
 
 
למחשב יש יתרונות רבים עבורנו: ביצוע עבודות במהירות, גישה לחומר בלתי נדלה באינטרנט ועוד. אבל אין טוב בלי רע... והישיבה הממושכת מול המחשב, הגורמת להתמקדות מוגזמת של העין למרחק קרוב עשויה ליצור קוצר ראייה תפקודי. כמו כן, הריצודים שקיימים במסכים לא איכותיים מעייפים את העיניים וגורמים לכאבי ראש.

להלן מספר דרכים שיסייעו לכם להימנע מנזקים אלו:

 • יש למקם את המסך נמוך מקו העיניים (בזווית של 15 מעלות כלפי מטה).
 • לדאוג שמקורות אור בחדר לא ישתקפו במסך.
 • להשתדל שיהיה ניגוד רב בין צבע הרקע לצבע הטקסט.
 • לזכור למצמץ בכדי למנוע התייבשות העיניים.
 • לקחת 15 דקות הפסקה לפחות כל שעתיים. בהפסקה זאת מקדו את מבטכם למרחק. אם אפשר גשו לחלון או למרפסת והביטו אל הנוף.
שימו לב! אם אתם מתעייפים במהירות כשאתם עובדים מול המחשב, ייתכן שאתם סובלים, כמו רבים אחרים, מחוסר איזון בשרירי העיניים. אבחון הבעיה אצל אופטומטריסט ותרגול השרירים הרלוונטיים עשוי להפחית במידה משמעותית את העייפות.
 

עבודה נכונה מול מחשב

 
למחשב יש יתרונות רבים עבורנו: ביצוע עבודות במהירות, גישה לחומר בלתי נדלה באינטרנט ועוד. אבל אין טוב בלי רע... והישיבה הממושכת מול המחשב, הגורמת להתמקדות מוגזמת של העין למרחק קרוב עשויה ליצור קוצר ראייה תפקודי. כמו כן, הריצודים שקיימים במסכים לא איכותיים מעייפים את העיניים וגורמים לכאבי ראש.

להלן מספר דרכים שיסייעו לכם להימנע מנזקים אלו:

 • יש למקם את המסך נמוך מקו העיניים (בזווית של 15 מעלות כלפי מטה).
 • לדאוג שמקורות אור בחדר לא ישתקפו במסך.
 • להשתדל שיהיה ניגוד רב בין צבע הרקע לצבע הטקסט.
 • לזכור למצמץ בכדי למנוע התייבשות העיניים.
 • לקחת 15 דקות הפסקה לפחות כל שעתיים. בהפסקה זאת מקדו את מבטכם למרחק. אם אפשר גשו לחלון או למרפסת והביטו אל הנוף.

שימו לב! אם אתם מתעייפים במהירות כשאתם עובדים מול המחשב, ייתכן שאתם סובלים, כמו רבים אחרים, מחוסר איזון בשרירי העיניים. אבחון הבעיה אצל אופטומטריסט ותרגול השרירים הרלוונטיים עשוי להפחית במידה משמעותית את העייפות.